OSO Line
Etkili Çözümler
için gücümüzü birleştirdik ...
OSO Line

» Saygılı RulmanBir önceki sayfaya dön

Hayatta iz bırakmak adına, dünden bu zamana…

Yıl 1986… İzmir Basmane’de 50 m2’lik küçük bir dükkânda, Saygılı Ticaret adı altında, sıfırdan başlandı bu yürüyüşe. Aynı yıl, Ortadoğu Rulman Sanayinin (ORS) ilk bayisi olarak, Saygılı Ticaret kayıtlara geçti.

Bundan iki yıl sonra ise, genç ve enerjik bir mühendis, yeni projeleriyle Saygılı dünyasına katıldı. Bu mühendis, Kurucu Eflatun Bey’in oğlu Bilal Saygılı’dan başkası değildi.

Bilal Bey yönetime girer girmez, Marmara bölgesinde pazarlama çalışmalarına başladı. Bir yıl sonra da, firmanın önünde biriken engeller ve zorluklar birer birer aşılarak, Türkiye çapındaki pazarlama çalışmaları harekete geçti. Sektöre yönelik çalışmalar ise, 1990 yılında tarım sektörüyle başlatıldı.

Bilal Saygılı 1991 yılında, İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünde, konu itibarıyla Türkiye’de yapılan ilk tezlerden biri olan, “benzin motorlarında yakıt donanımı, ekonomisi ve püskürtme sistemleri” başlıklı tezini başarı ile tamamlayıp, mezun olduktan sonra Saygılı Ticaret’in başkanı oldu. Bilal Bey’in başkanlığını takiben bir yıl sonra da tüm Türkiye’de aktif olarak rulman satışına başlandı. 

Tarih 1993 yılını gösterdiğinde, Saygılı için dönüm noktalarından biri yaşandı. İlk olarak Saygılı Ticaret unvanı“San. Ltd. Şti.” olarak değiştirildi. Ve hemen sonra şirket, merkezi İnşaatçılar çarşısında, 80 m2’lik bir binaya taşındı.

Büyüme için atılan bu ilk adım, 30 m2’lik bir fark gibi görünse de aslında Saygılı için, harcanan emeğin ve en önemlisi bir amaca adanmışlığın simgesi anlamına geliyordu.

Devam eden 1994 yılında Saygılı, başta Almanya olmak üzere birçok ülkeden alım yaparak, yurtdışına açılma sürecini başlattı ve hemen bir yıl sonra da Gıda Çarşısında 300 m2’lik bir binaya taşındı.

Yapılan yatırımlar ve çalışmalar meyvesini veriyordu. Sıfırdan başlayanlar ve başlamak isteyenler için de 250 m2’lik büyüme güzel bir başarı örneği oluyordu. Elbette hiçbir şey bitmiş değildi daha.

1996 yılında ve Bilal Saygılı’nın liderliğinde; başta Dubai olmak üzere, çeşitli Uzakdoğu ülkelerine açılım devam etti. Bunun sonucunda ise, Dubai’den ilk ithalat gerçekleştirildi. Yapılan bu ithalat aynı zamanda Türkiye’de bir ilkti ve bu unvanı kazanan da Saygılı Rulman’dı.

1997 yılında Saygılı kararlı ve azimli adımlarından birini daha attı. Aslında bu adım, o dönem için büyük cesaret isteyen bir atılımdı. Çünkü sıcak ve hazır paranın hiç kesilmediği canlı bir alandan, büyümek ve ileriye dönük gelişim, değişim için başka bir yere geçmek önce cesaret daha sonra öngörü isterdi. İşte bu cesaret ve öngörü doğrultusunda, İzmir Mersinli Ağırbakım sanayinde, 400 m2’lik ilk Saygılı Rulman lojistik merkezi kuruldu. Bu merkez aynı zamanda, Saygılı tarafından, rulman sektörüne ilk olarak getirilen depoculuk anlayışının da simgesiydi. Kazanılan her bir metrekare için yapılan yatırımlar ve harcanan emek düşünüldüğünde ise, büyüme farkının on yıl gibi kısa bir sürede 350 m2’ye ulaşması Saygılı için, önemli bir başarıydı ve bu başarı devam edecek yatırımların ve çalışmaların başlangıcı anlamına geliyordu.

Lojistik merkezinin kurulmasından ardından, 1998 yılında Ukrayna’nın Harkov şehrinden Harp markalı rulmanların ve Moskova’dan GPZ-1 markalı rulmanların ithalatına başlandı. Yine bu yıl Moskova GPZ-1fabrikasının Türkiye distribütörlüğü ve KG marka rulmanların Türkiye distribütörlüğü alındı.

Saygılı, çalışmalarına ve araştırmalarına hız kesmeden devam etmeye kararlıydı. Yorulmadan ve sıkılmadan, sektörle ilgili seyahatlerini sürdürüyordu. 1999 yılındaki ilk Çin seyahati yapıldı. Aynı yıl Beyaz Rusya’nın Minsk şehrinden MPZ markalı rulmanların ve Rusya’nın Samara şehrinden SBP markalı rulmanların ithalatını gerçekleştirdi. 2000 yılında da Saygılı Rulman’ın, IB Otomotiv ve Yataklı Rulmanlar Türkiye distribütörü konumuna yükselmesi ise, işte bu isteğin ve araştırmalarının sonucuydu.

Saygılı Rulman, 2003 yılında Gıda çarşısındaki 1.750 m2 büyüklüğündeki yeni binasına taşındığında, sıfırdan başlayıp da bu noktaya gelmiş olmanın verdiği haklı gururu tüm çalışanlarına pay ediyordu. Aradaki 1.700 m2’lik büyüme farkı ise, özveriyle ve çok çalışmayla sağlanan bir başarı oluyordu. Ama ne olursa olsun, Saygılı ailesinde tek bir kişi bile durmak nedir aklına getirmiyordu. Bu nedenledir ki 2004 ve 2005 yıllarındaOrtadoğu Rulman Sanayi bayi birinciliği başarıları arka arkaya yakalandı ve her başarı sonrası mütevaziliği bırakmayan Saygılı Rulman, büyümeyi devam ettirmek için yatırımlarını sürdürdü.

Saygılı Rulman, hızla büyümenin verdiği yol haritasıyla 2006 yılında ilk olarak Kemalpaşa’da 3.500 m2’lik yeni binasına taşındı. Daha sonra aynı yıl, Çin’de ve Hindistan’da, kendi markası olan Eterno markası ile üretim yaptırmaya başladı. Ardından Çin menşeli XLD markasının ve bir yıl sonra da Almanya menşeli Rıngfedermarkasının Türkiye distribütörlüğünü aldı. 2008 yılında Japon menşeli Nachi markasının Türkiye distribütörlüğünü ve 2010 yılında da yine Japon menşeli Koyo markasının Türkiye distribütörlüğünü alarak uluslararası bir enerjiye ve güce ortak oldu. Ayrıca Saygılı Rulman 2008 yılında, satışını yaptığı ürünlerle ilgili eğitim seminerleri de vermeye başladı.

Şimdi artık ortada, 3.450 m2’lik bir büyüme ve rulman sektöründe lider olmuş bir duruş vardı. Kimileri için bu yeterli olabilirdi ama gösterişten uzak bir çalışma adabı sergileyen ve kendini bilen Saygılı Rulman için bu yeterli değildi.

İşte bu nedenle Saygılı, Nachi marka rulmanların Azerbaycan, Gürcistan, Kazakistan, Kırgızistan, Türkmenistan ve Özbekistan Ülkelerinin distribütörlüğünü almasından bir yıl sonra, 2013 yılında, 11.000 adet palet kapasiteli, Türkiye’nin en büyük depo alanına sahip toplam 17.700 m2’lik, Kemalpaşa organize sanayideki yeni tesisine taşındı ve bu yeni tesisinde, yenilenen ruhuyla, yola devam etmeye karar verdi.

Tüm bu yılların ardından; Saygılı Rulman, İzmir merkez ofisiyle ve İstanbul şubesiyle tüm Türkiye’ye ve Orta Asya Cumhuriyet’lerine rulman ve güç aktarım ürünlerinin tedarikini yapan, Türkiye’nin en büyük firmalarından biri oldu ve sıfırdan başlayarak, kolay olmayan bir başarının altına imza attı. Çünkü 50 m2’lik bir dükkândan başlayıp, içinde rulman sektörünün en büyük deposunu barındıran, 17.700  m2 büyüklüğündeki bir tesise ulaşmak için ileri görüşlü, cesur, alanında uzman ve yaratıcı bir ekibe sahip olmak gerekir. Kazandıklarını yatırıma dönüştürmek, hiç durmadan çalışmak ve her zaman mütevazi yaşamak gerekir.

Saygılı Rulman tarihini araştıranlar göreceklerdir ki Onun, rulman sektöründeki liderliği tesadüf değildir ve bundan sonraki büyümesi de tesadüf olmayacaktır.

50 m2’lik dünden, 17.700 m2’lik bugüne; 17.650 m2’lik bir büyüme…

İşte bu; Saygılı Rulman’ın, kurulduğu yıldan bugüne olan yatırımlarının ve gelişiminin farkıdır!

İşte bu; Saygılı Rulman’ın henüz sonlanmayan yürüyüşünün hayattaki izidir!